Terapia z zastosowaniem tropokolagenu
Tropokolagen to składnik budulcowy kolagenu, który z kolei jest istotnym białkiem w organizmach i odpowiada za trwałość oraz elastyczność tkanek łącznych, takich jak między innymi skóra czy ścięgna. Cząsteczki tropokolagenu, wydalone do macierzy pozakomórkowej, łączą się ze sobą, tworząc w ten sposób włókna kolagenowe, a te następnie skręcają się ze sobą wokół własnej osi. Tak połączone włókna razem stanowią tak zwane biorusztowanie tkanki łącznej, z której jest zbudowana skóra.
Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie obniża się, co prowadzi do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Zabiegi z zastosowaniem tropokolagenu pomagają w naturalny sposób uzupełnić niedobór tego białka. Tropokolagen zawarty w preparatach stosowanych do iniekcji w gabinecie medycyny estetycznej, zaaplikowany śródskórnie stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, co prowadzi do poprawy napięcia skóry. Wpływa bowiem regenerująco na wspomniane biorusztowanie oraz tkankę podskórną.
Tropokolagen wstrzykiwany miejscowo w celu zastąpienia, wzmocnienia, nadania struktury i ochrony (bariera adhezyjna)struktur zbudowanych z tkanki łącznej włóknistej poprawia w ten sposób anatomiczną i funkcjonalną strukturę włókien kolagenowych i zawierających je tkanek, a jednocześnie zapewnia wsparcie mechaniczne dla tych obszarów. Działa on jak biorusztowanie macierzy zewnątrzkomórkowej, poprzez odkładanie się włókien kolagenowych w uszkodzonym obszarze. Odkładanie kolagenu powoduje znaczną poprawę właściwości mechanicznych uszkodzonych tkanek, zwłaszcza gdy przywrócona zostaje anizotropowa charakterystyka tkanek.
Przywrócenie anizotropii włókien kolagenowych to zaawansowany proces biologiczny, który poprzez miejscowe iniekcje kolagenu, reaktywuje zdolność fibroblastów do syntezy nowego kolagenu. Dzięki temu, możliwe jest wywołanie mechanizmów autologicznej naprawy i przebudowy uszkodzonej tkanki łącznej.
Nasza metoda opiera się na wykorzystaniu tropokolagenu, który skutecznie indukuje odpowiedź biologiczną typową dla faz funkcjonalnej regeneracji po uszkodzeniu tkanki łącznej włóknistej. Działa to poprzez sygnalizację wywołaną przez stymulację integryn, co indukuje kaskadę czynników wzrostu (TGF-beta 1, CTGF, IGF-1) niezbędnych do syntezy nowego kolagenu przez fibroblasty. Ponadto, fibroblasty są w stanie generować i jednocześnie przyswajać siły rozciągające. Te siły skurczu fibroblastów są niezbędne dla procesów naprawy i przebudowy uszkodzonej tkanki łącznej, co przyspiesza gojenie się uszkodzeń i ran. Zapraszamy do dalszego zapoznania się z naszą stroną, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze innowacyjne metody mogą pomóc w regeneracji tkanki łącznej.
Z klinicznego punktu widzenia, wyroby na bazie kolagenu, mogą być uważane za biorusztowanie macierzy pozakomórkowej, zdolne do wspomagania naprawy iregeneracji tkanek, których składniki tkanki łącznej włóknistej zostały uszkodzone w wyniku nadmiernego użycia, przetrenowania, starzenia się lub urazów.
Obecnie wiadomo, że procesy odpowiedzialne za starzenie się twarzy, są bardzo złożone i zachodzą na poziomie skóry, tkanki podskórnej, tkanki łącznej i więzadeł podtrzymujących twarzy, mięśni i kości, a zmiany widoczne zewnętrznie w strukturach tkankowych takich jak zmarszczki, utrata objętości twarzy, opadanie brwi, zapadnięcie oczu, pogłębienie fałd nosowo-wargowych, opadanie kącików ust i linie zmarszczek w tej okolicy czy nieregularny zarys podbródka, są tylko efektem tych zachodzących głębiej procesów.
Badania i publikacje naukowe potwierdzają wysokie bezpieczeństwo stosowania kolagenu typu I pochodzenia wieprzowego szczególnie w zakresie ogólnej immunogenności
i biokompatybilności kolagenów, ich pochodzenia i homologii międzygatunkowej. Kolagen wieprzowy gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na wyjątkowo niską immunogenność. Dzięki temu kolagen ma wiele zastosowań w medycynie zabiegowej czy estetycznej. Sekwencje glikoproteinowe łańcucha α1 i łańcucha α2 kolagenu typu I człowieka i świń mają homologię odpowiednio 97% i 94%.
Wskazania do zastosowania terapii tropokolagenowej
Terapia tropokolagenowa jest wskazana dla osób, którym zależy zarówno na regeneracji skóry – prewencji przeciwstarzeniowej – jak i chcących przywrócić skórze twarzy oraz szyi prawidłowe napięcie. Metoda może mieć też zastosowanie w przeciwdziałaniu nadmiernemu wypadaniu włosów.
Mezoterapia igłowa z zastosowaniem tropokolagenu jest również polecana w przypadku blizn i rozstępów. Składnik wspomaga procesy regeneracyjne tkanek, co sprawia, że zmiany stają się mniej widoczne. Ponadto zaleca się ją u pacjentów z trudno gojącymi się ranami, odleżynami czy też owrzodzeniami. Tropokolagen może być podawany także domięśniowo, dlatego stanowi wsparcie w leczeniu schorzeń i kontuzji układu narządu ruchu układów, bruksizmu oraz napięciowego bólu głowy.